Kriostat wolnostojący Leica CM1950
- Półautomatyczny kriostat do rutynowych i naukowych zastosowań w biologii, medycynie i przemyśle. Urządzenie jest używane do zamrażania i szybkiego cięcia preparatów.
- Urządzenie wolnostojące.
- Obszerna komora kriostatu wykonana jest ze spawanej bezszwowo, wysokiej jakości stali i nie posiada trudno dostępnych rogów, dzięki czemu jest łatwa w czyszczeniu i dezynfekcji, wyposażona w niezależne źródło światła LED.
- Podgrzewane, ruchome, szklane okno przesuwne z możliwością wyjęcia do czyszczenia i dezynfekcji.
- Ze względów bezpieczeństwa urządzenie wyposażone jest w dźwignię blokady ręcznego koła napędowego obsługiwaną kciukiem, która umożliwia zablokowanie koła w pozycji górnej (godzina 12) lub dolnej (godzina 6).
- Ważnym elementem bezpieczeństwa kriostatu jest centrowanie uchwytu koła zamachowego w urządzeniach zmotoryzowanych (z silnikiem).
- Urządzenie wyposażone w kółka ułatwiające przesuwanie oraz nóżki poziomujące.
- System dezynfekcji komory promieniowaniem UVC – szczególnie przydatne po zakończeniu pracy z materiałem skażonym biologicznie.
- Dla bezpieczeństwa użytkownika i ochrony przed światłem UV, cykl dezynfekcji ultrafioletem może się rozpocząć dopiero po odpowiednim zamknięciu zasuwanego okna. Zamknięcie okna uruchamia odpowiednie funkcje bezpieczeństwa. Tryb dezynfekcji zostanie przerwany, gdy okno przesuwne kriostatu zostanie otwarte lub operator naciśnie przycisk UVC. W przypadku awarii zasilania, gdy urządzenie zrestartuje się, dokona ono sprawdzenia, czy uruchomiony był cykl dezynfekcji, a jeśli tak, to zostanie on ponownie uruchomiony.
- Dezynfekcja za pomocą UVC jest skuteczną metodą dezynfekowania powierzchni i powietrza w obrębie napromieniowanej powierzchni roboczej kriostatu w temperaturze
–20 °C. W razie zaistnienia konieczności silnej dezynfekcji zalecamy napromieniowanie przez 3 godziny. W tym czasie zabijane są formy wegetatywne, np. Mycobacterium tuberculosis, endospory bakterii (Bacillus sp.) oraz grzyby. Wirusy, w tym tak odporne szczepy, jak np. wirusy żółtaczki, są także deaktywowane do co najmniej 4 log10 jednostek (99,99%). Średniego poziomu dezynfekcję można uzyskać przy krótkim okresie napromieniowania wynoszącym 30 minut. Redukuje to bakterie wegetatywne, takie jak Mycobacterium tuberculosis, oraz wirusy wrażliwe, np. wirus grypy typu A oraz wirus polio o co najmniej 5 log10 jednostek (99,999%).
- Promieniowanie UVC zastosowane w obrębie powierzchni roboczej kriostatu zapewnia niezawodną i skuteczną dezynfekcję powierzchni oraz powietrza, a także znacząco obniża ryzyko infekcji.
- Przed wykonaniem dezynfekcji lampami UVC zalecamy usunąć narzędzia i odpadki, a następnie zmyć widoczne zanieczyszczenia z powierzchni kriostatu środkiem dezynfekcyjnym na bazie alkoholu. Przesunąć prowadnicę antypoślizgową w bok, aby umożliwić naświetlanie uchwytu ostrza. Bakteriobójcze działanie promieniowania jest ograniczone do powierzchni bezpośrednio naświetlanych, dlatego promieniowanie UVC nie może całkowicie zastąpić regularnie wykonywanej dezynfekcji chemicznej komory kriostatu.
- System dezynfekcji komory promieniowaniem UVC z dwoma nastawami:
- 30 minut, dezynfekcja szybka (np. pomiędzy badaniami)
- 180 minut, dezynfekcja dokładna (np. na zakończenie dnia)
- Okres eksploatacji lampy UVC – do 9000h.
- Chłodzona głowica na preparaty z własnym kompresorem.
- Zintegrowany system ekstrakcji odpadków – system podciśnienia służący do łatwiejszego rozprostowywania skrawków oraz odsysający resztki ścinków do torby na odpadki. Dodatkowo po wymianie końcówki system może być wykorzystany jako odkurzacz do czyszczenia komory kriostatu przez rozpoczęciem procesu dezynfekcji. Całość wyposażona jest w filtr HEPA dostępny na zewnątrz urządzenia.
- Dwa panele sterowania: górny z czterema wyświetlaczami LED oraz boczny po lewej stronie urządzenia z dwoma diodami LED.
- Funkcje obsługiwane przez górny panel sterowania:
- Włączanie i regulacja siły systemu ekstrakcji (opcjonalnie), pokrętło umożliwiające płynną regulację ze wskazaniami obszarów optymalnych do cięcia, trymowania i czyszczenia komory.
- Włączanie i wyłączanie oświetlenia.
- Włączanie i wyłączanie ręcznego odszraniania parownika.
- Ustawianie czasu odszraniania parownika w skokach co 15 minut
- Włączanie i wyłączanie ręcznego odszraniania półki szybkiego zamrażania wraz z elementem Peltier.
- Włączanie i wyłączanie elementu Peltier.
- Blokowanie i odblokowywanie panelu sterowania ( przy zablokowanym panelu możliwe jest uruchomienie i wyłączenie dezynfekcji UVC).
- Ustawianie i wyświetlanie czasu.
- Ustawianie i wyświetlanie temperatury komory.
- Ustawianie i wyświetlanie temperatury głowicy, w tym przycisk MaxCool do szybkiego wybrania najniższej możliwej temperatury głowicy.
- Ustawianie i wyświetlanie grubości skrawków.
- Włączanie i wyłączanie dezynfekcji UVC.
- Funkcje obsługiwane przez boczny panel sterowania:
- Przełączanie trybów cięcia i trymowania.
- Włączanie i wyłączenie trybu kołyskowego.
- Włączanie i wyłącznie retrakcji.
- Odsuwanie i przysuwanie preparatów od i do noża z dwoma prędkościami: wolna 300µm oraz szybka 900µm, możliwość przesuwania krokowego w obie strony o wartość 20µm.
- Wizualne ostrzeżenie w czasie ruchu głowicy migającą górną diodą LED.
- Ostrzeżenie o osiągnięciu przedniej i tylnej pozycji granicznej dolną diodą LED.
- Zakres regulacji temperatury komory kriostatu wynosi od 0oC do –35oC w skokach co 1°C.
- Czas schładzania do –35oC maksymalnie 8 godzin w temperaturze otoczenia 22oC.
- Chłodzenie głowicy w zakresie: -10°C do -50°C
- Urządzenie posiada półkę szybkiego zamrażania na 15 podstawków z preparatami, której temperatura jest zawsze niższa niż temperatura w komorze i osiąga wartość do – 42°C, przy temperaturze komory –35°C oraz przy temperaturze otoczenia 22°C.
- Urządzenie posiada stację Peltiera na 2 podstawki z preparatami, która osiąga temperaturę do -59°C przy temperaturze komory -35°C. Cykl pracy stacji to 10 minut, ręczne wyłączenie jest możliwe po 6 minutach działania. Po włączeniu zaświeca się niebieska dioda w symbolu elementu Peltier na górnym panelu sterowania oraz rozpoczyna się odliczanie czasu pracy stacji (10 min). Maksymalna temperatura chłodzenia elementu osiągana jest po około 60 sekundach od włączenia.
- Ruchoma osłona półki zamrażania obejmująca również stację Peltiera.
- Taca na odpadki.
- Niezależne odszranianie parownika oraz półki szybkiego zamrażania. Czas trwania obu procesów – 12 minut. Podczas odszraniania parownika półka szybkiego zamrażania jest chłodzona – aby uniknąć oszronienia należy przykryć ją osłoną. Zawsze przykrywać półkę szybkiego zamrażania w czasie przerw w pracy i na noc.
- Odszranianie parownika może być wykonywane ręcznie lub zaprogramowane automatycznie.
- Cykl automatycznego odszraniania uruchamiany jest raz na dobę.
- Parownik odszraniany jest gorącym powietrzem. Woda powstająca w czasie odszraniania jest usuwana przez rurkę spustową do pojemnika na skropliny umieszczonego z przodu urządzenia. Należy pamiętać o regularnym opróżnianiu pojemnika na skropliny.
- Odszranianie opcjonalnej, chłodzonej głowicy na preparaty uruchamiane ręcznie, czas trwania procesu: 15 min, temperatura odszraniania 45°C.
- Wewnątrz komory kriostatu znajduje się mikrotom ze stali nierdzewnej, który nie wymaga obsługi technicznej ze strony użytkownika.
- Zakres grubości cięcia wynosi od 1 μm do 100 μm:
- od 1 μm do 5 μm w krokach co 0,5 μm
- od 5 μm do 20 μm w krokach co 1 μm
- od 20 μm do 60 μm w krokach co 5 μm
- od 60 µm do 100 µm w krokach co 10µm
- Funkcja trymowania regulowana w zakresie od 1 μm do 600 μm w skokach:
– Od 1,0 μm – 10,0 μm co 1,0 μm
– Od 10,0 μm – 20,0 μm co 2,0 μm
– Od 20,0 μm – 50,0 μm co 5,0 μm
– Od 50,0 μm – 100,0 μm co 10,0 μm
– Od 100,0 μm – 600,0 μm co 50,0 μm
- Zakres ustawień grubości trymowania zalecany do zastosowań klinicznych: 10 μm, 20 μm, 30 μm i 40 μm.
- W przypadku wybrania wartości trymowania powyżej grubości cięcia 200µm, wskazanie wyświetlacza miga, by ostrzec użytkownika, że preparat będzie pocięty na grube skrawki.
- Zakres ruchu poziomego głowicy: 25 mm, +/- 1 mm
- Zakres ruchu pionowego głowicy: 59 mm, +/- 0,5mm
- Funkcja retrakcji o stałym parametrze 20µm, z możliwością wyłączenia.
- Tryb kołyskowy – po uruchomieniu należy przesuwać koło zamachowe o niewielką odległość (ok. 1/4 obrotu) do przodu i do tyłu – jest to możliwe tylko w pozycji tylnej (koło zamachowe w pozycji na godz. 12 – 3). Każda zmiana kierunku obrotu zostanie elektronicznie rozpoznana i automatycznie przełożona na ruch do przodu lub powrót preparatu.
- Głowica z systemem zaciskowym składającym się z jednej dźwigni służącej do mocowania podstawka z preparatem.
- Możliwość przestrzennej regulacji położenia głowicy z preparatem o 8o (X/Y) i obrót o
360 o.
- Urządzenie może być wyposażone w uchwyt na ostrza jednorazowe stalowe lub wolframowe oraz noże stalowe i wolframowe do wielokrotnego ostrzenia.
- Uchwyt na ostrza jednorazowe stalowe:
- Możliwość zamontowania ostrzy niskoprofilowych i wysokoprofilowych.
- Możliwość przesunięcia bocznego w celu równomiernego wykorzystania całej długości ostrza.
- Czerwona osłona ostrza ze zintegrowanym wyrzutnikiem ostrzy.
- Ochrona ostrza poprzez płytkę szklaną systemu prowadnicy antypoślizgowej.
- Podpórka dla dłoni.
- Uchwyt na noże stalowe i wolframowe:
- Możliwość zamontowania i wyregulowania wysokości noży wielokrotnie ostrzonych.
- Czerwona osłona ostrza z uchwytami umożliwiającymi przesuwanie.
- Szczęki zaciskowe zamontowane w odległości 64mm od siebie, jeżeli skrawany preparat jest większy można je rozsunąć do odległości maksymalnej 84mm.
- System prowadnicy antypoślizgowej z możliwością przesunięcia bocznego (przy ustawieniu szczęk zaciskowych na 84mm), z wyczuwalną pozycją środkową.
- Wsporniki dla krótkich i długich noży.
- Regulacja kąta natarcia ostrza w zakresie od 0° do 10°. Zalecane ustawienie dla ostrzy jednorazowych stalowych oraz wolframowych to 2°- 5°, dla noży 4° – 6°.
- System prowadnicy antypoślizgowej chroniącej przed rolowaniem się skrawków w czasie cięcia oraz pełniącej funkcję ochrony ostrza. Możliwość regulacji położenia płytki szklanej w zależności od kąta natarcia ostrza oraz od stosowanej grubości skrawków.
Wymienna płytka szklana zmniejszająca poświatę, o długości 70mm – możliwość wykorzystania wszystkich czterech długich krawędzi płytki
Dostępne elementy odległościowe:
- 50µm dla grubości skrawków <4 µm
- 100µm dla grubości skrawków od 5µm do 50µm
- 150µm dla grubości skrawków >50 µm
- Poziom hałasu: <70dB.
- W zestawie standardowego urządzenia znajdują się:
- 5 podstawek o średnicy 30mm
- 1 pędzelek miękki
- 1 pędzelek z magnesem
- Butelka oleju do kriostatu o pojemności 50ml
- Butelka kleju do preparatów o pojemności 125ml
- Para rękawic z materiału odpornego na przecięcia, rozmiar M
- Wyposażenie opcjonalne:
- Przesuwna półka do przechowywania narzędzi
- Stacjonarny odbiornik ciepła z uchwytem oraz stacja parkowania
- Blok termiczny
- Podpórka na stopy z możliwością regulacji wysokości.
- System przechowywania krążków na preparaty.
- Wyprofilowana półka na pędzelki.
- O- ringi umożliwiające uchwycenie podstawka palcami bez ryzyka odmrożenia
Parameter | Details |
---|---|
Width | 835 mm |
Depth | 850 mm |
Height | 1215 mm |
Working Height (Armrest) | 1025 mm |
Weight | max 193 kg |