IDEALNIE DOPASOWANY MIKROSKOP

W pracy z mikroskopem świetlnym doskonały obraz tworzony przez optykę najwyższej klasy to nie wszystko. Stanowisko do pracy z mikroskopem powinno również zapewniać wygodne użytkowanie podczas długotrwałej pracy. Połączenie siedzenia z mikroskopem w ustalonej pozycji i powtarzających się ruchów dłoni niesie ze sobą ryzyko nadwyrężenia mięśni szyi i kończyn górnych. Ergonomicznie zaprojektowane miejsca pracy są zatem dobrym warunkiem dobrego samopoczucia, motywacji i wydajności. Początkowa inwestycja w ergonomiczne moduły mikroskopu wkrótce się zwróci i przyniesie długoterminowe korzyści wszystkim zaangażowanym stronom, prowadząc do lepszych wyników, wyższej jakości pracy i ostatecznie mniejszych przestojów i strat czasu podczas pracy. Na taki komfort pracy wpływ mają ergonomiczne elementy konstrukcji mikroskopu, wykorzystywane w mikroskopach Leica.

KTÓRE CZĘŚCI CIAŁA SĄ NARAŻONE
NA OBCIĄŻENIE PODCZAS PRACY POD MIKROSKOPEM?

Podczas pracy z mikroskopem obciążone są zwłaszcza kręgosłup szyjny, połączenie kręgosłupa szyjnego i piersiowego, a także mięśnie ramion i szyi. W dalszej kolejności może to wywoływać bóle mięśni ramion, bóle głowy, dzwonienie w uszach i ogólne stany wyczerpania. Często obserwowany podczas pracy z mikroskopem ruch głowy do przodu ma również negatywny wpływ na kręgosłup szyjny prowadząc do niekorzystnej pozycji pierwszego kręgu szyjnego czy nawet powstawaniu zwyrodnień i przepuklin w kręgosłupie. Z kolei złe ustawienie nadgarstków powoduje asymetryczne obciążenie mięśni przedramienia, co może powodować ból w osłonie ścięgna, a nawet powstawanie stanu zapalnego, jak w przypadłości zwanej „łokciem tenisisty”.

Schemat 1: Miejsca obciążone podczas siedzącego trybu pracy.

Schemat 2: Zrelaksowane ciało i głowa, wygodnie wsparte ramiona, wystarczająca przestrzeń na nogi, właściwe użytkowanie krzesła.

JAK POWINNO WYGLĄDAĆ
ERGONOMICZNIE IDEALNE MIEJSCE DO MIKROSKOPII?

  1. Prawidłowe ustawienie fotela – podczas siedzenia staw biodrowy powinien znajdować się pod kątem większym niż 90 stopni w stosunku do tułowia. Ponadto stawy biodrowe powinny być wyżej niż stawy kolanowe, aby obie nogi mogły być zgięte pod kątem nieco większym niż prosty. Dzięki temu pozycja miednicy jest wyprostowana, a siedzenie nie męczy aż tak bardzo. Mięśnie są w neutralnej pozycji i nie są niepotrzebnie napięte. Wreszcie, podczas regulacji nachylenia siedziska ważne jest, aby nacisk w siedzeniu rozkładał się równomiernie na udach.
  2. Ustawienie stołu na właściwej wysokości, aby ręce swobodnie spoczywały na blacie, najlepiej na tym samym poziomie co podłokietniki w fotelu. Zachować należy również właściwą odległość roboczą między krzesłem a stołem.
  3. Po dokonaniu tych regulacji następuje trzeci krok: pozycja mikroskopu powinna zostać wyregulowana, aby umożliwić użytkownikowi zachowanie wyprostowanej postawy ciała. W zależności od sylwetki użytkownika, wysokość i kąt okularu należy wyregulować, aby mógł on pracować w pozycji pionowej i we właściwej odległości roboczej. Oczywiście jest to możliwe tylko w przypadku systemu mikroskopowego z regulowanym kątem tubusu okularowego lub z dodatkowymi akcesoriami ergonomicznymi. Dodatkowo ponieważ mikroskop jest często używany przez kilku pracowników w laboratorium, dobrym pomysłem jest wybór mikroskopu, który jest łatwy w obsłudze

Spełnienie tych trzech punktów to najlepszy możliwy scenariusz podczas pracy z mikroskopem. Leica-Microsystems może zaoferować szereg rozwiązań mikroskopowych, które dopasują się do każdego użytkownika.

JAKIE UDOGODNIENIA MOŻNA WZIĄĆ POD UWAGĘ PRZY WYBORZE

Mikroskopy z serii Leica DM1000 – DM3000 są całkowicie modułowe. Dzięki opcjom regulacji mikroskop łatwo dostosowuje się do indywidualnych preferencji i procedur pracy. Dzięki tym funkcjom praca z mikroskopem jest łatwa, zapewnia wysoką wydajność i wiarygodne wyniki.

Mikroskopy Leica DM1000-DM3000 są przeznaczone do zastosowań w laboratoriach biologicznych, medycznych i klinicznych; od rutynowych zadań do badań naukowych.

  • Leica DM1000 zapewnia doskonałą jakość optyki oraz wygodne użytkowanie
  • Modele Leica DM2000-3000 są wyposażone w wyrafinowany mechanizm ustawiania ostrości: dwu- lub trzy-stopniowy z regulacją siły obrotu oraz blokadą wysokości.
  • Leica DM2500 oferuje dodatkowo mocne oświetlenie 100 W i nadaje się do patologii i badań biomedycznych, które wymagają specjalnych metod kontrastowych, m.in. takich jak kontrast różnicowo-interferencyjny (DIC).
  • Z kolei automatyzacja w Leica DM3000 zapewnia lepszą intuicyjną obsługę i większy komfort użytkownika. Mikroskop jest przeznaczony do laboratoriów klinicznych, do wszystkich rutynowych zastosowań biomedycznych i zastosowań badawczych oraz jest idealny do zastosowań patologicznych, w których użytkownik spędza godziny pod mikroskopem.
  • Ponadto wszystkie mikroskopy Leica DM1000LED, DM2000LED, DM2500LED i DM3000LED zapewniają wygodę dzięki oświetleniu LED o stałej temperaturze barwowej.
  • Opcjonalnie wszystkie mikroskopy można wyposażyć we fluorescencję lub polaryzację.

Seria mikroskopów Leica DM1000-DM3000 sprawia, że rutynowa praca jest tak przyjemna i wydajna, jak to tylko możliwe. Można łatwo dopasować mikroskop do wysokości siedziska użytkownika, pozycji głowy, długości ramienia i położenia dłoni, wystarczy kilka prostych ustawień. Ta elastyczność zapewnia niezawodną ochronę przed napięciem mięśni, niewłaściwą postawą i długoterminowymi niekorzystnymi skutkami zdrowotnymi. Mikroskopia nigdy jeszcze nie była tak przyjemna i wygodna.

CO JESZCZE MOŻNA ZROBIĆ, ABY ZAPOBIEC WYSIŁKOWI FIZYCZNEMU PODCZAS MIKROSKOPII?

Oczywiście poza komfortem pracy, również sprawność fizyczna, zdrowy styl życia i odpoczynek są dla Twojego ciała niezwykle ważne. W końcu opuszczenie laboratorium to jeszcze nie koniec udanego dnia ;)